Nazare

Nazare to niewielkie portugalskie miasteczko, liczące niespełna 15 tys. mieszkańców, położone w środkowej części wybrzeża Oceanu Atlantyckiego.

Nazare to przede wszystkim wioska rybacka, gdzie do niedawna trudniono się wyłącznie połowem ryb i handlem. Obecnie miejscowość jest chętnie odwiedzana przez turystów, w szczególności przez surferów.


Nieopodal znajduje się 100 metrowy klif Sitio. Znajdziemy tam Kaplicę Ermida de Memoria (Kaplica Pamięci). Legenda głosi że w 1182 roku rycerz Faus udał się na polowanie, a kiedy w pogoni za jeleniem dotarł w gęstej mgle na skraj klifu jego koń nagle zatrzymał się nad przepaścią. Znajdował się wtedy obok groty w której czczono figurę Matki Bożej z Enfantem. Po tym co go spotkało polecił wybudować nad grotą kaplicę aby upamiętnić cud który się wydarzył. Biała kapliczka wewnątrz jest wyłożona w całości płytkami azulejos.


Z punktu widokowego Miradouro do Suberco na klifie Sitio rozpościera się przepiękny widok na ocean i plaże. Dostajemy się tam kolejką linowo-terenowa (Elevador da Nazare czyli Winda Nazare), która łączy dwie części Nazare: Praia da Nazare i Sito da Nazare. Projektantem pierwszej windy z 1889 roku był ten sam inżynier, który stworzył słynną windę Santa Justa w Lizbonie.


Fort Świętego Michała Archanioła (Forte de Sao Miguel Arcanjo) to XVI wieczny fort obronny, który miał bronić przed atakiem piratów. W forcie znajduje się latarnia morska. Fale w tej części są czasami tak wysokie że sięgają do latarni. Plaża północna (Praia Norte) jest znana przez surferów z całego świata z powodu występującego na dnie oceanu kanionu, który dodatkowo spiętrza wody oceanu do wysokości 30 m.


Nazare to wymarzone miejsce dla smakoszy owoców morza, wszelkie dobrodziejstwo oceanu można tu nabyć prosto z łodzi rybackich.

W Nazare ciągle żywe są legendy i zwyczaje, które przetrwały wieki. Widzimy tutaj kobiety spowite w czerń, okazuje się, iż są to wdowy, dla których po śmierci męża to jedyny dozwolony kolor do końca życia, nie mogą też ponownie wyjść za mąż. Spotykamy też rybaków w tradycyjnych koszulach w szkocką kratę. Nazare jest jednym z niewielu miejsc w Portugalii gdzie wielką wagą przykłada się do kultywowania tych i innych zwyczajów.

Praia da Nazare to ogromna plaża ciągnąca się na długości 1,5 km, wzdłuż której przebiega promenada wyłożona, jak wszystko w Portugalii płytkami, których wzór symbolizuje fale oceanu.


Lokalizacja

https://www.google.com/maps/place/Nazar%C3%A9,+Portugalia/@39.6123342,-9.0634883,13z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0xd18a8232f6ad417:0x3d2d871af42106f!8m2!3d39.6012147!4d-9.0700991

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *