Jak scharakteryzować to miasto przecięte na dwie części rzeką Douro? Porto kojarzy nam się głównie z tradycyjnym trunkiem o tej nazwie. Zagłębie piwnic reprezentujących przeróżne gatunki porto znajdziemy po przeciwnej stronie rzeki w dzielnicy Vila Nova da Gaia. Swoje siedziby mają tam najwięksi producenci porto, między innymi: Calem, Ferreira, Sandeman, Fonseca. Klimat doliny Douro stwarza wspaniałe możliwości do wydobycia z uprawianych winorośli niepowtarzalnych smaków.
Siedząc w przybrzeżnej kafejce i delektując się Vintage Port (pamiętajmy że to ciężki trunek wzmocniony spirytusem) możemy wyobrazić sobie specjalne łodzie z płaskim dnem (barcos rabelos) obładowane beczkami, transportujące wino prosto z winnic do piwnic w Vila Nova de Gaia. Ich pływające repliki do dziś są atrakcją dla turystów.
Most Ludwika I (Ponte Luis I) w Porto, zaprojektowany przez ucznia Gustava Eiffela, to unikalna dwukondygnacyjna konstrukcja. Górą o długości ok 400 m, przejeżdża metro, natomiast dolny poziom jest przeznaczony dla ruchu samochodowego. Całość, łącząca prawą i lewą stronę miasta, spięta jest łukiem o wysokości 45 m.
Stare miasto czyli dzielnica Riberio – trudno je zwiedzać w sposób uporządkowany, to sieć wąskich uliczek, które możemy przemierzać bez planu. Najstarsze zabytki, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wzniesionego na granitowym wzgórzu Penoventosa, starego miasta, pochodzą ze średniowiecza.
Kościół Św. Antoniego
Na wzgórze (Praca da Batalha) z dzielnicy Riberio dowozi nas kolejka linowo – terenowa Funicular dos Guindais, znajdująca się na klifie Muralha das Freiras tuż przy moście Ponte Luis I. Łączy ona górną i dolną część Porto. Trasa 300 metrowej kolejki jest bardzo stroma (60 m różnicy wysokości), powstała pod koniec XIX wieku ułatwiając przewóz towarów z dolnego do górnego miasta. W obecnym kształcie kolejka funkcjonuje od 2004 roku.
Porto to miasto położone nad otwartym oceanem. Do Foz do Douro, nadmorskiej, zamożnej dzielnicy dotrzemy turystycznym żółtym tramwajem numer 1, który dowiezie nas nad sam Ocean. Podczas sztormu fale uderzają tutaj o budynki i przelewają się przez ulice. Foz do Douro to tak naprawdę jedna ulica ciągnąca się wzdłuż oceanu i piękne plaże. Podążając „Praia dos Ingleses” mijamy molo i latarnię morską.
Tramwaj nr 18 to dobra alternatywa na zwiedzenie najważniejszych miejsc w Porto. Na pewno warto zobaczyć Porto Sao Bento – XIX wieczny dworzec kolejowy z niesamowitym wnętrzem pokrytym 20 tysiącami płytek azulejos. Na uwagę zasługuje też Palacio da Bolsa – neoklasycystyczny budynek z 1842 roku, w którym mieści się giełda papierów wartościowych. Plac Wolności (Liberdade Squer) z monumentem króla Piotra IV na koniu to z kolei centralne i jedno z okazalszych miejsc Porto. Dookoła placu wznoszą się gmachy banków, restauracji i hoteli.
Kościół Św. Franciszka Palacio da Bolsa Pomnik Henryka Żeglarza Liberdade Square Porto Sao Bento Avenida dos Aliados street
Katedra SE (Se do Porto), której budowę rozpoczęto w XII wieku, położona na szczycie Riberia, góruje nad Porto. We wnętrzu możemy dostrzec style: romański, gotycki, manueliński, barokowy. Interesujące są klasztorne gotyckie krużganki, konstrukcją nawiązujące do katedry w Coimbrze. Ogromne wrażenie robią biało niebieskie panele z płytek azulejos. Na Placu Katedralnym (Terreiro da Se) znajduje się wykonany z brązu pomnik Vimara Peresa (legendarnego wodza, który w 868 roku wyzwolił te tereny z rąk Maurów, co dało podwaliny pod utworzenie Portugalii).
Stadion Smoka (Estádio do Dragão), na którym mecze rozgrywa słynna drużyna FC Porto został wybudowany w 2004 roku z okazji Mistrzostw Europy, które odbywały się w Portugalii. Stadion położony na wzgórzu, oddalony jest 4 km od centrum miasta. Może pomieścić 50 tysięcy widzów, a koszt jego budowy wyniósł ok. 100 mln EURO. Ciekawostką jest to, iż posiadał 5 gwiazdek UEFA, co oznacza, że zaliczany jest do najbardziej elitarnych aren, czyli takich które mogą organizować finały Ligi Mistrzów i Ligi Europy.