Twierdza Modlin – 2022

Wielokrotnie odwiedzaliśmy Modlin korzystając z tanich lotów w różne strony świata. Wielokrotnie też mijaliśmy z oddali czerwone obronne mury twierdzy. Jednak nigdy nie było po drodze przyjrzeć się im bliżej. Jakoś przestaliśmy latać ale zaciekawienie tym miejscem pozostało, tym bardziej że jak doczytaliśmy na stronie twierdzy (strony internetowe są dwie) możliwe jest już zwiedzanie jej wewnątrz.

Do wyboru było kilka opcji, np. 3-godzinny spacer z przewodnikiem (ten wariant nie koniecznie przypadł nam do gustu), szczególnie że w programie było też zwiedzanie Muzeum Kampanii Wrześniowej, czego nie mieliśmy w planie.

Podzieliliśmy więc naszą wyprawę na dwie części, w jedną z majowych sobót schodziliśmy zewnętrzne obrzeża twierdzy, odkrywając ukryte ścieżki i trakty.


Po dwóch tygodniach wróciliśmy, tym razem z opcją zwiedzania busikiem. Skrzętnie chronione wnętrza twierdzy stały przed nami otworem.

Decyzję o budowie twierdzy podjął Napoleon w 1806 roku, pierwotnie miały to być magazyny żywności. Idealne położenie u zbiegu rzek spowodowało jej przekształcenie w budowlę warowną. Jednak na skutek licznych działań wojennych twierdzy nigdy nie udało się dokończyć w całości. Po klęsce Napoleona do twierdzy dotarły w 1813 roku wojska rosyjskie.


Po Powstaniu Listopadowym w1831 roku twierdza została wcielona do systemu obrony Rosji Carskiej. Rosjanie rozbudowali twierdzę, po drugiej stronie rzeki wzniesiono okazały Spichlerz.

Przeciwległe brzegi koszar wieńczą dwie wieże: biała i czerwona tzw. Tatarska. Z tarasu wieży czerwonej (40 metrów wysokości, 150 schodków) roztacza się panorama ujścia Narwi do Wisły oraz renesansowy spichlerz.


Podczas I Wojny Światowej w 1915 roku wojska Niemieckie po ataku na twierdzę, zdobywają ją. Rosjanie kapitulują, niszcząc elementy twierdzy, w tym mosty na Narwi i Wiśle.


W 1920 roku stacjonowała w twierdzy 5 armia polska pod dowództwem gen. Sikorskiego w ilości ok 50 tyś. żołnierzy, zwana grupą Modlin. Twierdza miała pełnić funkcję przyczółka w obronie Warszawy. W latach 1919-1926 w koszarach mieściła się szkoła Kadetów, Szkoła Podchorążych Broni Pancernych, Centrum Wyszkolenia Saperów i wiele innych prestiżowych jednostek Wojska Polskiego

Największym momentem w dziejach historii twierdzy była jej obrona we wrześniu 1939 roku, twierdzy broniło około 15 tyś. żołnierzy. Brakowało wszystkiego: broni, amunicji, żywności i pomocy medycznej – kapitulacja twierdzy była nieunikniona.

Do 1943 roku w twierdzy stacjonowała dywizja Wermachtu.

Modlin został wyzwolony 18 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną. 


Po II Wojnie Światowej w twierdzy oprócz wojsk lądowych stacjonowały także polskie jednostki samolotów szturmowych i bombowych. Po wybudowaniu w Modlinie lotniska w 1958 r. w twierdzy powstaje Wyższa Szkoła Pilotów, następnie przekształcona w Centrum Szkolenia Lotniczego. Centrum zlikwidowano w 1974 r. i od tego roku w Modlinie stacjonuje 38 lotniczy pułk szkolny, który był częścią składową Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie.

Obecnie Modlin nie pełni już funkcji militarnych ale stanowi ważne miejsce w historii Polski i atrakcję turystyczną.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *