Łochów – weekend – 2022

Łochów to wieś położona w województwie mazowieckim, w odległości ok. 80 km od Warszawy.

Na zespół parkowo – pałacowy w Łochowie składa się pałac z XIX wieku zaprojektowany przez architekta Bolesława Pawła Podczaszyńskiego, a także zabudowania, które wcześniej służyły za kuchnię, stajnię, oficynę, wozownię oraz pobliski folwark.


W 1930 roku na terenie posiadłości została założona przez ówczesnego właściciela hrabiego Kurnatowskiego, stajnia wyścigowa. W latach 1935-1939 stajnia w Łochowie uważana była za najlepszą w Polsce, a jej konie zdobywały wiele nagród.

Położony w centrum Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Liwiec pałac niszczał przez wiele lat, pod koniec II wojny światowej Armia Czerwona przejęła go na szpital, następnie służył za mieszkania dla robotników rolnych.


Częstym gościem pałacu bywał poeta Cyprian Kamil Norwid.

W latach 2004-2008 nowy właściciel gruntownie odbudował pałac i dobudował folwark.

Obecnie zarówno w pałacu, jak i w folwarku mieści się hotel z basenem, sale konferencyjne oraz restauracje.


Piękne położenie kompleksu, nad wijącą się opodal rzeką Liwiec sprawia, iż jest to wygodne miejsce na miłe spędzenie weekendu. Na wysepce ulokowane są rzeźby poetów i pisarzy związanych z Podlasiem.


Na terenie znajdują się też domki rzemieślnicze: Rzeźbiarz, Tkacz, Piekarz, w których możemy wziąć udział w warsztatach np. pieczenia chleba lub ceramiki.


W jednym z zabytkowych budynków zlokalizowana jest restauracja U Zamoyskiego (szczególnie polecamy pierogi ruskie).


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *