Zwierzyniec konik polski

Roztocze – 2021

Roztocze to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. Dzielimy je na Zachodnie, Środkowe i Wschodnie. Centralnym miejscem Roztocza jest Roztoczański Park Narodowy (RPN). Wyruszając ze Zwierzyńca (dobra baza wypadowa) mamy do wyboru wiele szlaków, które poprowadzą nas wzdłuż akwenów wodnych, poprzez las lub na niewielkie wzniesienia (najwyższy punkt to Długi Goraj 391 m).

Warty polecenia jest szlak na Bukową Górę, dobry na jednodniową wycieczkę. Rozpoczynając ze Zwierzyńca, mijamy zabytkowy Browar (dostępny do zwiedzania, a na zewnątrz można skosztować miejscowych wyrobów ale to lepiej w drodze powrotnej :-). Dalej mamy do wyboru dwie opcje albo kierować się główną drogą, przechodząc obok Wilii Plenipotenta, Ośrodka Edukacyjno Muzealnego RPN, hodowli konika polskiego i Stawów Echo, a następnie lasem na szczyt Bukowej Góry, z której roztacza się piękny widok na okolicę. Drugi wariant to główne wejście do parku tuż przy Ujęciu Wody Browaru Zwierzyniec, przejście lasem przez Rezerwat Bukowa Góra i dotarcie na szczyt z drugiej strony. Trasa jest urozmaicona i wędrując tym szlakiem w ciągu jednego dnia mamy okazję poznać najbardziej charakterystyczne elementy Roztocza. W obydwu wariantach zataczamy pętlę także nie musimy wracać tą samą drogą.


Zwierzyniec konik polski

Zwierzyniec

Zwierzyniec, nie bez powodu jest nazywany miastem parkiem, ponieważ większość zabytkowej części Zwierzyńca stanowią parki (część położona na lewym brzegu rzeki Wieprz). Początki miasta sięgają XVI wieku kiedy to kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski, założyciel pobliskiego Zamościa, wybudował tutaj dwór myśliwski. Przy dworze powstał rozległy, otoczony 30 kilometrowym parkanem, zwierzyniec, od którego wywodzi się nazwa miasta.

Jednym z ciekawszych zabytków Zwierzyńca jest XVIII wieczny barokowy kościół św. Jana Nepomucena, znajdujący się na wysepce, do którego prowadzi drewniany, stylowy most.

Zwierzyniec Kościół
Zwierzyniec Pałac
Zwierzyniec Zespół Pałacowy
Wejście do Parku
Zwierzyniec plan miasta

Krasnobród

Pomiędzy wędrówkami po szlakach Roztocza, warto odwiedzić pobliski Krasnobród położny 20 km od Zwierzyńca.

Krasnobród to miejscowość wypoczynkowa i uzdrowiskowa (występują tutaj bogate źródła solankowe). Sanatorium zlokalizowane jest w zabytkowym pałacyku Leszczyńskich.

Przy wyjeździe z miasteczka możemy zobaczyć drewnianą Kaplicę na Wodzie z XVIII wieku, pod którą bije źródełko o uzdrawiających właściwościach. Kierując się aleją kasztanową dojdziemy do Sanktuarium Nawiedzenia NMP, w skład którego wchodzi barokowy kościół oraz budynki dawnego Klasztoru Dominikanów. Obiekty pochodzą z XVII wieku, a ich budowę zleciła Maria Kazimiera dArguien, późniejsza żona króla Jana III Sobieskiego, Marysieńka Sobieska.


Tomaszów Lubelski

Tomaszów Lubelski to jedno z miasteczek Roztocza. Tym, którzy podążają Szlakiem Architektury Drewnianej Podlasia polecamy do odwiedzenia okazały kościół modrzewiowy. W tej orientalnej budowli w stylu barokowym z XVII wieku przechowywane są relikwie Świętego Feliksa.


Guciów

W zabytkowej Zagrodzie Guciów położonej na trasie między Zwierzyńcem a Krasnobrodem znajduje się siedziba terenowa Zamojskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. W prywatnym skansenie zgromadzono chaty pokryte strzechami z przedwojennym wystrojem izb oraz stare sprzęty rolnicze. Możemy tam także podziwiać prace roztoczańskich artystów czy wystawę minerałów i skamieniałości.


Zamość

Zamość, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zachwyca układem ulic wzorowanym na włoskiej architekturze. Zaprojektowany przez Bernardo Morando, architekta z Padwy, jako idealne renesansowe miasto twierdza.

Nad rynkiem dominuje bryła Ratusza z 52 metrową wieżą i dwuskrzydłowymi schodami. W sezonie letnim, w południe, możemy wysłuchać hejnału granego z wieży. Rynek otoczony jest kolorowymi kamieniczkami w stylu barokowym, w tym bogato zdobione tzw. kamienice ormiańskie. Pod arkadami znajdują się kafejki i galerie. Wąskie, urokliwe uliczki Zamościa zachęcają do spacerów, przy ulicy Grodzkiej znajduje się Aleja Sław z odciskami butów gwiazd, a pod numerem 7 dom Marka Grechuty. Przed Pałacem Zamoyskich (obecnie siedziba liceum) wznosi się pomnik założyciela miasta Jana Zamoyskiego. Na obrzeżach Starego Miasta rozciągają się pozostałości umocnień zamojskiej twierdzy z fragmentami murów obronnych.


Lokalizacja

Link do mapki: https://www.google.com/maps/place/Zwierzyniec/@50.6062901,22.9382527,13z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x472345d447d5202b:0x8b26baddb8b17f99!8m2!3d50.61404!4d22.97512

Noclegi

W Zwierzyńcu zatrzymaliśmy się w Domku Pagaj. Na terenie znajduje się kilkanaście dobrze wyposażonych drewnianych domków, z których dojście do centrum zajmuje 10 minut.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *