Paryż 6

Paryż – 2017

Paryż to miasto, o którym można by pisać i pisać ….. a odwiedzać jeszcze częściej i nigdy się nie znudzi. W Paryżu byliśmy czterokrotnie, jednak większość zdjęć zamieszczonych na blogu pochodzi z zasobów naszej Córki, która przemierzyła to miasto wzdłuż i wszerz podczas studiów w Paryżu. Znajdziecie tutaj, poza tymi obowiązkowymi miejscami, których żaden turysta ominąć nie może, także takie, których nie ma w przewodniku.

1. Bourget

Le Bourget to lotnisko położone kilkanaście kilometrów od centrum Paryża. W czasie II wojny światowej było bazą wojskową, a po jej zakończeniu do 1952 roku, głównym portem lotniczym Paryża. Od 1953 roku odbywają się tutaj co dwa lata jedne z największych pokazów lotniczych Paris Air Show. Na terenie lotniska znajduje się najstarsze Muzeum Lotnictwa i Kosmonautyki, zawierające około 20 tys. eksponatów.

Obecnie port lotniczy funkcjonuje jako lotnisko prywatne, z którego startuje dziennie około 100 prywatnych samolotów.

Bourget

2. Chateau de Vincennes

Chateau de Vincennes czyli XIV wieczny zamek położony na przedmieściach Paryża, w miejscowości Vincennes. W tej królewskiej rezydencji przyszło na świat trzech królów Francji: Ludwik X, Filip V i Karol IV. W XVI wieku królowie przenieśli się do Luwru a zamek został przeznaczony na więzienie. W 1917 roku została stracona tutaj Mata Hari (prawdziwe nazwisko Margareth Gertruda Zelle, niemiecki szpieg).

W części zamku mieści się obecnie wystawa oręża. Cały kompleks to 330 m długości i 120 m szerokości oraz imponująca wieża, tzw. donżon. Zamek otacza lasek Vincennes, duży park miejski.

Do zamku dojechać można komunikacją miejską z Paryża (metrem lub kolejką RER).

Chateau de Vicennes

3. Hotel de Ville

Hotel de Ville czyli Ratusz w Paryżu, siedziba rady miejskiej i burmistrza Paryża. Położony w historycznej 4-ej dzielnicy Paryża Le Marais. Odbywają się też tutaj oficjalne uroczystości.

Hotel de Ville ważne miejsce w historii Francji

Podczas Rewolucji Francuskiej, po zdobyciu Bastylii, tłum zajął Hotel de Ville, który stał się politycznym centrum kraju. 27 lipca 1794 roku na placu przed ratuszem aresztowano Robespierra i stracono na szafocie. Ratusz został spalony podczas Komuny Paryskiej. Na jego fasadzie znajdują się rzeźby ponad 100 paryskich osobistości.

25 sierpnia 1944 roku kiedy wyzwolono Paryż, generał de Gaulle wygłosił w Hotelu de Ville niezapomniane przemówienie. Zimą na placu przed budynkiem można jeździć na łyżwach na sztucznym lodowisku.

Hotel de Ville

4. Hotel des Invalides

Hotel des Invalides czyli Pałac Inwalidów, wybudowany z inicjatywy króla Ludwika XIV. Służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych. Królewska kaplica, z widoczną z oddali wspaniałą kopułą, była wzorowana na Bazylice Świętego Piotra w Rzymie.

W Kościele Inwalidów, położonym na terenie kompleksu znajduje się grób Napoleona Bonaparte.

Hotel des Invalides
Hotel des Invalides

5. Ile Saint Louis

Ile Saint Louis czyli Wyspa Świętego Ludwika położona na Sekwanie w centrum Paryża. Nazwana na cześć króla Francji Ludwika IX. Połączona jest z Ile de la Cite (drugą wyspą) mostem Świętego Ludwika.

Akcenty polskie

Na wyspie mieści się słynny Hotel Lambert, ośrodek polskiej emigracji, związany z księciem Adamem Czartoryskim. Od 1853 roku mieści się tutaj Biblioteka Polska w Paryżu. Biblioteka zajmuje się także popularyzacją kultury polskiej. Placówce tej ofiarowali swoje książki między innymi: Julian Ursyn Niemcewicz i Adam Mickiewicz. W tym samym budynku znajduje się także Muzeum Mickiewicza.

Wyspa Św. Ludwika

6. La Defense

La Defense to nowoczesna dzielnica stanowiąca główne centrum biznesu. Nazwa pochodzi od pomnika La Defense de Paris wybudowanego w 1883 roku, upamiętniającego żołnierzy, którzy bronili Paryża w wojnie francusko – pruskiej. Swoje siedziby ma tutaj większość koncernów francuskich i przedstawicielstw koncernów zagranicznych. Spełnia także rolę centrum handlowego, wystawienniczego oraz mieszkalnego. Na jej terenie wzniesiono La Grande Arche De La Defense tzw. Wielki Łuk Triumfalny. Łuk znajduje się na linii Łuku Triumfalnego. Dzielnica jest niemal całkowicie wyłączona z ruchu kołowego, można tam dotrzeć metrem lub kolejką RER.

La Defense

7. Lasek Buloński

Lasek Buloński (Bois de Bulogne) jedno z najbardziej popularnych miejsc odpoczynku Paryżan, znajdujący się w XVI – tej dzielnicy Paryża. Zajmuje powierzchnię 846 hektarów. Jego powierzchnia jest 2,5 razy większa od Central Parku w Nowym Jorku.

Służył jako miejsce wypoczynku i polowań, organizowano na jego terenie dworskie zabawy plenerowe. Prawdopodobnie Ludwik XVI podjął decyzję o udostępnieniu lasku wszystkim mieszkańcom Paryża.

Po zmroku lasek nie jest miejscem bezpiecznym.

Lasek Buloński
Lasek Buloński
Avenue De Pologne – Aleja Polska, w XVI dzielnicy Paryża,

8. Louvre

Muzeum Luwr czyi Louvre wybudowano w 1190 roku. Początkowo była to twierdza obronna, a następnie została przekształcona w dwór królewski. Luwr był siedzibą 20 władców Francji aż do XVII wieku kiedy to królowie przenieśli się do Wersalu. W 1793 roku otwarto tutaj muzeum. Zbiory stanowiły przedmioty zgromadzone przez królów oraz łupy wojenne Napoleona.

Luwr największe muzeum na świecie

Pałac posiada 3 skrzydła, które otaczają dziedziniec Napoleona. W Luwrze zgromadzono ponad 350 tys. eksponatów ale nie wszystkie udostępniane są zwiedzającym (10 %). Zbiory podzielone są na tematyczne działy. W Luwrze znajdują się między innymi: Mona Lisa Leonardo da Vinci, Nike z Samotraki (odnaleziona na wyspie Samotraka w 1863 roku), Wenus z Milo (została znaleziona w 1820 roku na greckiej wyspie Milos), mumie, sarkofagi, galeria malarstwa włoskiego.

Przed wejściem do Luwru możemy zobaczyć szklaną piramidę wybudowana na wzór egipskiej piramidy Cheopsa. Ma 21 metrów wysokości i jest wykonana z metalu i szkła.

Luwr jak zwiedzać

Jeden dzień na Luwr to zdecydowanie za mało. Odwiedzając Pałac pierwszy raz należy wyselekcjonować te miejsca, które szczególnie chciałoby się zobaczyć. Dobrze jest zaopatrzyć się w mapkę i zaznaczyć interesujące punkty.

Louvre 4
Louvre 5
Louvre
Louvre

9. Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny (Arc de Triomphe) znajdujący się w VIII dzielnicy, na Placu Charlesa de Gaullea to jeden z bardziej rozpoznawalnych symboli Paryża.

Pochodzi z XIX wieku, został wzniesiony na polecenie Napoleona ku czci tych, którzy walczyli i zginęli za Francję w czasie wojen i rewolucji francuskiej. Upamiętnia także zwycięstwa armii napoleońskiej.

Ma wysokość ok. 50 metrów, a na górę, gdzie znajduje się taras widokowy, wiodą 284 schody. Na wewnętrznych ścianach wykute są nazwy 128 miejscowości, znaleźć możemy też polskie miasta: Ostrołękę, Pułtusk, Gdańsk, a także nazwiska polskich generałów: Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Pod Łukiem Triumfalnym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, upamiętniający ofiary I wojny światowej.

Codziennie o godzinie 18-tej zapalany jest znicz pamięci.

Łuk Triumfalny
Łuk Triumfalny 2
Łuk Triumfalny 3

10. Montmartre

Montmartre, dzielnica położona na 130 metrowym wzgórzu to kultowe miejsce Paryża. Nie bez powodu to otoczone aurą tajemniczości miejsce znalazło swój wyraz w głośnym filmie Woody Alana „O północy w Paryżu”. Spacerując po Montmartre na każdym kroku ocieramy się o ślady przeszłości z życia paryskiej cyganerii. To tutaj powstały najwspanialsze działa Picassa, Renoira czy Modiglianiego.

Moulin de la Galette słynny Wiatrak ukryty trochę na uboczu, znajduje się obecnie w prywatnych rękach, nie jest dostępny do zwiedzania, można go obejrzeć z zewnątrz. Na szczycie (rue Lepic) funkcjonowało kilkanaście młynów, obecnie pozostały dwa. Motyw młyna był wielokrotnie motywem malarskim, znajdziemy go na płótnach van Gogha (z 1886 roku obraz „Le Moulin de la Galette”), Renoira (z 1876 roku obraz „Bal w Moulin de la Galette”).

Wzgórze Montmartre kiedyś porastały winnice, obecnie produkuje się rocznie około 1000 butelek wina dostępnego tylko w specjalnej sprzedaży.

Centralnym punktem jest niewątpliwie Bazylika Najświętszego Serca (Sacre Ceur), nazywana też, z racji kamienia użytego do jej budowy (trawertyn), białą bazyliką. Jej kopuła widoczna jest niemalże z każdego zakątka Paryża. Ma 79 metrów wysokości, a jej najwyższa wieża ma 83 m.

Montmartre 1
Moulin Rouge – najsłynniejszy kabaret na świecie, założony w 1889 roku, stolica kankana. Mieści się w budynku po starym młynie, stąd jego nazwa.
Paryż 4
Montmartre 2
Moulin de la Galette – wiatrak położony na szczycie dzielnicy Montmartre. Popularne miejsce spotkań artystów.
Montmartre 3
Lapin Agile – paryski kabaret znajdujący się na ulicy des Sauless 22 w centrum dzielnicy Montmartre. W początkach XX wieku było to miejsce spotkań artystów, pisarzy, malarzy (Pabla Picasso, Amedeo Modiglianiego).

11. Muzeum Orsay

Muzeum Orsay czyli z francuska Musee dOrsay to muzeum w Paryżu zawierające głownie sztukę francuską z okresu 1848-1918, malarstwo, rzeźbę, fotografie oraz meble. Przez około 40 lat budynek muzeum pełnił pierwotnie rolę dworca kolejowego.

W 1978 roku budynek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 1986 roku prezydent Mitterrand dokonał uroczystego otwarcia muzeum.

Na kolekcję muzeum składają się dzieła impresjonistów i postimpresjonistów między innymi: Paula Gauguina, Edouarda Maneta, Claude Moneta, Auguste Renoira, Vincenta van Gogha.

Zwiedzanie muzeum ułatwiają kolory ścian: szary oznacza impresjonizm, czerwony to europejska sztuka użytkowa, a granatowe wskazują na postimpresjonizm.

Muzeum możemy zwiedzać także wirtualnie na stronie: https://artsandculture.google.com/project/360-videos?hl=enhttps://artsandculture.google.com/project/360-videos?hl=en

Muzeum dOrsey A

12. Notre Dame

Katedra Notre Dame (Cathedrale Notre-Dame) – jeden z najpopularniejszych monumentów Francji – wzniesiona na wyspie na Sekwanie Ile de la Cite w 4-tej dzielnicy Paryża.

Mit katedry narodził się po publikacji dzieła Wiktora Hugo Katedra Marii Panny w Paryżu (znana też pod nazwą Dzwonnik z Notre Dame)

Budowa katedry zajęła około 200 lat (1163-1345). Była jednym z największych przedsięwzięć architektonicznych gotyku. Ma 130 metrów długości i 48 szerokości. Składa się z dwóch wież (po 70 m wysokości), portali, rozet (słynna wielobarwna rozeta północna) oraz galerii królewskiej (rzeźby umieszczone na fasadzie). Istotnym elementem są dzwony, w tym 8 znajdujących się w północnej wieży oraz organy pochodzące z XVIII wieku. W wieży południowej znajduje się dzwon Emmanuel, ofiarowany katedrze przez króla Ludwika XIV i królową Marię Teresą, który dzwoni tylko podczas ważnych wydarzeń oraz nowy dzwon tzw. burdonowy o nazwie Marie.

Wewnątrz katedry przechowywana jest jedna z najcenniejszych relikwii chrześcijaństwa, Korona Cierniowa (po pożarze przeniesiona do Luwru).

W czasie pożaru w 2019 roku katedra uległa znacznemu zniszczeniu, ogień strawił dach, sklepienia oraz iglicę katedry.

Notre Dame 1
Notre Dame 2
Notre Dame 6

13. Ogród Luksemburski

Ogród Luksemburski (Jardin du Luxembourg), jeden z najpiękniejszych parków Paryża. Powstał około 1630 roku na życzenie Marii Medycejskiej. Przed Pałacem Luksemburskim (obecnie siedziba Senatu) znajduje się basen, a na terenie parku możemy podziwiać fontannę Medyceuszy, pomnik Fryderyka Chopina i wiele gatunków drzew i krzewów.

Ogród Luksemburski 1
Ogród Luksemburski 2
Ogród Luksemburski 3

14. Palais Royal

Palais Royal położony w centrum Paryża, w sąsiedztwie Luwru to barokowa rezydencja będąca siedzibą instytucji publicznych: Rady Konstytucyjnej, Rady Stanu, Ministerstwa Kultury oraz Teatru Narodowego (Comedie Francaise). Wybudowany w 1624 roku dla kardynała Richelieu. Przed pałacem znajduje się założony w XVII wieku ogród z fontanną.

Palais Royal 1
Palais Royal 2

15. Opera Garnier

Opera Garnier (Opera National de Paris) to wspaniały barokowy pałac wybudowany przez Charlesa Garniera, otwarta w 1875 roku. To tutaj odbywa się akcja powieści Gastona Lerouxa „Upiór w Operze”. Opera może pomieścić ponad 2000 osób. Pod sufitem paryskiej opery wisi żyrandol ważący 6 ton.

Opera mieści się w pobliżu Galerii Lafayette i zajmuje 11 tysięcy metrów kwadratowych. Obecnie odbywają się tutaj przedstawienia baletu.

Opera de Paris 1
Opera de Paris 2

16. Panteon

Panteon, położony w Dzielnicy Łacińskiej (V dzielnica Paryża), został wybudowany w 1774 roku na polecenie Ludwika XV, ku czci Świętej Genowefy (patronki Paryża), do której król zwrócił się z prośbą o wyzdrowienie podczas ciężkiej choroby.

W Panteonie, wzorowanym na rzymskim Panteonie, pochowane są 73 wybitne osoby: naukowcy, politycy, pisarze. Są wśród nich między innymi: Maria Skłodowska Curie oraz jej mąż Piotr Curie, Wiktor Hugo pisarz, Luis Braille twórca alfabetu dla niewidomych, Jean Jacques Rousseau pisarz, filozof, Emil Zola pisarz,

Struktura budowli oparta jest na planie greckiego krzyża. W jego wnętrzu, na środku znajduje się replika wahadła Faucaulta, który wykazał istnienie ruchu obrotowego Ziemi.

Panteon 1
Panteon 2
Panteon 3

17. Parc de La Vilette

Parc de La Vilette, wybudowany w latach 1984 -1987, położony w XIX dzielnicy w Paryżu podzielony jest na 10 tematycznych obszarów. Pierwotnie na tym terenie znajdowały się rzeźnia i targ zwierząt. Najbardziej charakterystycznym obiektem parku jest ogromna 36 metrowa, metalowa kula złożona z 6433 trójkątów. Znajdują się tutaj kina, muzea, nowoczesne hale wystawowe, koncertowe, konferencyjne, a także planetarium.

Park XXI wieku zajmuje obszar 55 hektarów, jest miejscem odpoczynku i rozrywki. W jego centrum znajduje się muzeum nauki (Miasteczko Nauki i Przemysłu). Jedną z atrakcji jest ogród smoka, gdzie można wspinać się na ogromną rzeźbę w kształcie smoka.

Parc de La Vilette 1

18. Park Citroena

Parc Andre Citroen – Park Citroena to nowoczesny park publiczny, otwarty w 1992 roku, położony na terenie dawnej fabryki Citroena w XV dzielnicy Paryża. W tym futurystycznym miejscu z widokiem na Sekwanę możemy podziwiać mnóstwo gatunków drzew i krzewów. Ogrody oznakowane są kolorami. Ogród biały przeznaczony do zabawy i aktywnej rekreacji, ogród czarny to niewielka przestrzeń otoczona wysokimi ścianami, po których spływa woda. Tematem przewodnim ogrodu niebieskiego jest miedź i planeta Venus, czerwonego żelazo i planeta Mars, natomiast zielonego cyna i planeta Jowisz. Park wyposażony jest w ogromną ilość elementów wodnych, takich jak kanały i fontanny.

Park Citroena 1
Paris Sant Germain
Paris Saint Germain – francuski klub piłkarski, założony w 1970 roku. Rozgrywa swoje mecze na stadionie Parc des Princes w XVI dzielnicy.

19. Park Monceau

Park Monceau znajdujący się w VIII dzielnicy Paryża to rozległy teren z wieloma mostkami, rzeźbami i budowlami ogrodowymi takimi jak altanki, alejki czy miejsca piknikowe. Przy głównym wejściu znajduje się charakterystyczna rotunda.

Park utworzony, pierwotnie w stylu angielskim, przez kuzyna króla Francji Ludwika Filipa Józefa Burbona Orleańskiego. Został oficjalnie otwarty w 1861 roku przez cesarza Napoleona III. Park Monceau był motywem wielu prac, w tym między innymi Claude Moneta Le Parc Monceau z 1876 roku.

Na terenie parku dostępna jest darmowa strefa wifi.

Park Monceaou

20. Palais de Justice

Palais de Justice czyli Pałac Sprawiedliwości to trójskrzydłowy, czterokondygnacyjny obiekt położony na wyspie Ile de la Cite. Do głównego wejścia, poprzez tzw. dziedziniec Majowy, wiodą imponujące schody.

Obecnie w budynku mieści się Sąd Cywilny, Sąd Kasacyjny, Sąd Apelacyjny i Okręgowy dla Paryża. Jedno skrzydło zajmują najwyższe urzędy policji francuskiej.

W kolejnym skrzydle tzw. Conciergerie, mieściło się w XIX wieku więzienie dla skazanych na karę śmierci. Na uwagę zasługuje średniowieczna Wielka Sala na parterze, w której mieścił się Trybunał Rewolucyjny, a także pomieszczenie, w którym ostatnie godziny życia spędził Robespierre oraz cela Marii Antoniny.

Palace de Justce
Dziedziniec Majowy

21. Place des Vosges

Place des Vosges czyli Plac Wogezów lub nazywany także Placem Królewskim to jeden z najstarszych placów w Paryżu. Położony na granicy 3 i 4 dzielnicy Paryża. W XIX wieku znajdowała się tutaj królewska rezydencja – zamek Tournelle. Całość zabudowy utrzymana jest w stylu renesansowym, wykonana z czerwonej cegły. Na środku placu znajdują się ogrody, 4 symetrycznie ustawione fontanny i pomnik Ludwika XIII na koniu. Pod numerem 6 mieściło się mieszkanie Victora Hugo, obecnie jest tam muzeum. Pod arkadami mieszczą się galerie i kafejki.

Place des Vosges 1

23. Plac Bastylii

Place de la Bastille to ważne historyczne miejsce Paryża, w czasie XIV – XVII wieku wznosił się tutaj zamek obronny, później przekształcony na więzienie. Bastylia została zdobyta przez rewolucjonistów 14 lipca 1789 roku, a następnie zburzona, co stało się symbolicznym początkiem rewolucji francuskiej. Francuzi obchodzą ten dzień jako święto narodowe. W centrum Placu Bastylii znajduje się monumentalna Kolumna Lipcowa, wykonana z przetopionych armat Napoleona Bonapartego, wzniesiona ku czci ofiar rewolucji lipcowej w 1830 roku. Na jej szczycie znajduje się złota figura oznaczająca Ducha Wolności.

Na placu znajduje się również wybudowana w 1989 roku nowoczesna Opera Bastille. Plac jest miejscem demonstracji i manifestacji politycznych i społecznych Paryżan.

Plac Bastylii 1
Plac Bastylii
Opera Bastylia
Opera Bastylia znajdująca się na Placu Bastylii.

22. Le Village Saint Paul

Le Village Saint Paul czyli Wioska Świętego Pawła, położona w centrum dzielnicy Marais to labirynt wąskich uliczek z galeriami, sklepikami, antykwariatami. W pobliżu znajduje się kościół Świętego Pawła. Możemy tam także zobaczyć pozostałości po murach Filipa Augusta. W XI – XII wieku Paryż był całkowicie ogrodzony murami obronnymi o powierzchni 6 obecnych dzielnic. W pobliżu Sekwany mieści się Hotel de Sens przypominający architekturą zamki nad Loarą. Obecnie w tym budynku mieści się słynna biblioteka sztuki Forney.

Saint Paul

23. Bibliotheque Hitorique de la Ville de Paris

Biblioteka publiczna miasta Paryża, założona w 1878 roku, mieszcząca się w Hotelu Lamoignon (jedna z lepiej zachowanych XVI wiecznych kamienic w Paryżu) w 4 dzielnicy, przypomina bardziej muzeum poświęcone historii Paryża. Zawiera zbiór ponad miliona różnych dokumentów związanych z historią Paryża i regionu, w tym zdjęcia, mapy, rękopisy, pocztówki.

Biblioteka Historii Paryża

24. Place Vendome

Place Vendome położony w 1 dzielnicy Paryża, powstał w 1702 roku ku czci armii Ludwika XIV. W centrum placu wznosi się kolumna Vendome z pomnikiem Napoleona owinięta spiralą z brązu, odlaną z dział zdobytych przez wojska Napoleona w bitwie pod Austerlitz. Nazwa placu pochodzi od stojącego kiedyś w tym miejscu pałacu księcia Vendome. Na domu numer 12 znajduje się tablica upamiętniająca miejsce śmierci Fryderyka Chopina w 1849 roku.

Wokół placu znajdują się modne, drogie i bardzo ekskluzywne butiki. Przy placu znajduje się słynny Hotel Ritz.

Plac Vendome 1
Plac Vendome 2

25. Saint Augustin

Saint Augustin czyli Kościół Świętego Augustyna, wybudowany w latach 1860-1871, położony w VIII dzielnicy Paryża to imponująca budowla będąca mieszanką kilku stylów architektonicznych: bizantyjski, gotycki, średniowieczny, neogotycki, romański. Kościół ma około 100 metrów długości i 80 wysokości.

Saint Augustin 2
Saint Augustin 1

26. Sainte Chapelle

Sainte Chapelle – Święta Kaplica z XIII wieku, zwana także bramą niebios, z powodu imponujących, ogromnych 15 witraży odbijających światło. Położona na wyspie Ile de la Cite w 1 dzielnicy Paryża w sąsiedztwie Conciergerie jest jednym z najpiękniejszych zabytków sztuki gotyckiej. Wcześniej była kaplicą zamkową umiejscowioną w centrum siedziby królewskiej. Jej wybudowanie zlecił król Francji Ludwik IX.

Saint Chapel 2
Saint Chapel 3

27. Saint Denis

Bazylika Saint Denis – Bazylika Świętego Dionizego od VI do XIX wieku pełniła rolę nekropolii królów francuskich. W sarkofagach zostali pochowani prawie wszyscy monarchowie francuscy rządzący od X wieku. Ostatnim królem Francji pochowanym w Saint Denis był Ludwik XVIII.

Saint Denis 1
Saint Denis 2
Saint Denis okolice 1

28. Gare Saint Lazare

Gare Saint Lazare czyli Dworzec Świętego Łazarza to jeden z najstarszych i sześciu głównych dworców Paryża. Zlokalizowany w 8 dzielnicy, tzw. dzielnicy biznesowej, wybudowany w 1837 roku, pierwotnie jako drewniany prowizoryczny dworzec. Dworzec był wielokrotnie przebudowywany i powiększany. Monumentalna fasada dworca to dzieło architekta Alfreda Armanda, wzniesiony w latach 1842-1853. Perony zostały przykryte szklanym baldachimem a budynki połączono galerią ze szklanym dachem.

Stacja obsługuje głównie rejon Normandii, jest drugą, po Gare du Nord, najbardziej ruchliwą stacją Paryża Wewnątrz znajduje się trzypiętrowe centrum handlowe. Cloude Monet uwiecznił dworzec na swoim obrazie „Przybycie pociągu Normandii Gare Saint Lazare” z 1877 roku.

Saint Lazare 1
Pomnik Le Heure De Tous – rzeżba wykonana z zegarów na Dworcu kolejowym Saint Lazare

29. Saint Severin

Saint Severin – Kościół Świętego Seweryna z XV wieku to gotycka budowla położona w dzielnicy Łacińskiej, na lewym brzegu Sekwany. W VI wieku znajdowała się tutaj kaplica, w której żył pustelnik Święty Seweryn. W kościele znajduje się dzwon z 1412 roku, na zewnątrz zdobiony jest gargulcami (dekoracyjne rynny dachowe).

Saint Severin polskie akcenty

W XIX wieku w kościele gromadziła się polska emigracja popowstaniowa. Bywał tutaj między innymi Adam Mickiewicz, Joachim Lelewel, Juliusz Słowacki. W jednej z kaplic znajduje się obraz Walentego Wańkowicza.

Saint Severin A
Saint Severin 2

30. Grand Palais

Grand Palais (Wielki Pałac) o powierzchni 77 000 metrów kwadratowych jest położony w 8 dzielnicy Paryża opodal Pól Elizejskich. W tym secesyjnym budynku o szklanym dachu odbywają się różne wydarzenia kulturalne, głównie wystawy (stałe i czasowe), mieszczą się tutaj też muzea, kawiarnie, restauracje, kino.

Na przeciwko (w Alei Winstona Churchilla) znajduje się Petit Palais (Mały Pałac),w klimacie Belle Epoque, zbudowany podobnie jak Grand Palais na wystawę światową w 1900 roku. Znajdziemy tam kolekcję sztuki antycznej i współczesnej, XIX wieczne malarstwo francuskie, a także malarstwo holenderskie i flamandzkie (Rubens, Rembrandt).

Grand Palais 1
Grand Palais 2
Grand Palais 3

31. Wieża Eiffla

Wieża Eiffla (Tour Eiffel) niekwestionowany symbol Paryża i całej Francji.

Budowla powstała w 1889 roku na Polach Marsowych specjalnie na paryską wystawę światową, miała też upamiętniać setną rocznicę rewolucji francuskiej. Jej konstruktor Gustaw Eiffel, budowniczy mostów, wykorzystał stal jako główne tworzywo do stworzenia kratowej konstrukcji ażurowej o wadze 10 000 ton.

Wieża oświetlana jest w nocy 352 reflektorami, jej wysokość wynosi 324 metry i zmienia się w zależności od temperatury (kurczy się pod wpływem zimna nawet o 18 cm). Posiada trzy platformy widokowe na wysokościach: 57, 115 i 276 metrów. Na wieży funkcjonują też dwie windy, jedna dowozi turystów z dołu do pierwszego i drugiego tarasu a następnie na drugim poziomie trzeba przesiąść się do drugiej windy, która dociera na trzeci poziom. Na każdym z poziomów znajduje się sklep z pamiątkami i restauracja. Na wieżę (do drugiego tarasu) można także dostać się pieszo pokonując 1652 stopnie.

Wieża Eifla 1
Trocadero

32. Most Aleksandra

Most Aleksandra III (Alexander Pont) – jeden z najpiękniejszych mostów Paryża, łączy dwa brzegi Sekwany i stanowi symbol przyjaźni francusko – rosyjskiej. Został zbudowany w latach 1896 – 1900 specjalnie na organizowaną wówczas Wystawę Światową (obok Grand Palais). Nazwa pochodzi od imienia cara Aleksandra III Romanowa. Jest wykonany w stylu modernistycznym, wyłącznie z metalu, ma 165 metrów długości. Położony pomiędzy mostami: Pont de la Concorde i Pont des Invalides. Ozdobiony jest złotymi rzeźbami w kształcie Pegaza, godła Francji i Rosji, a także posągami symbolizującymi różne okresy historyczne państwa.

Był scenerią wielu filmów, w tm między innymi O północy w Paryżu, Rodzina Soprano czy teledysku piosenkarki Adele Someone like you.

Most Aleksandra 1

33. Kamieniczki Paryża

Paryż to nie tylko Wieża Eiffla czy Luwr ale mnóstwo niezwykle urokliwych kamieniczek oraz klimat ulicznych kawiarni.

W latach 1852 – 1870 dokonano wielkiej przebudowy miasta, zwanej haussmannowską, która całkowicie zmieniła jego oblicze. Georges Eugene Haussmann, francuski urbanista, stworzył swój własny styl zamieniając średniowieczne miasto w nowoczesną metropolię. To jemu Paryż zawdzięcza swoje majestatyczne, przelotowe arterie czy imponujące kamienice z kamienia w prestiżowych dzielnicach. Podstawą tej koncepcji architektonicznej były wielkie klasyczne perspektywy i linie proste. Budynki te mają charakterystyczne poziome linie wyznaczone przez balkony i gzymsy. Szczególny jest rozkład poziomów: najpierw parter, potem półpiętro, następnie majestatyczne drugie piętro z kilkoma balkonami, dalej trzecie i czwarte piętro w podobnym stylu ale z mniej wystawnym obramowaniem wokół okien i 5 piętro z ciągnącym się wzdłuż całego budynku balkonem oraz poddasze pod kątem 45 stopni.

Warto jest pospacerować bez żadnego planu uliczkami Paryża odkrywając jego prawdziwą atmosferę.

Paryż 1
Paryż 3

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *