Białystok – 2021

Białystok – dla części mieszkańców Warszawy kojarzy się z łatwym dostępem do szczepienia przeciw Covid – 19. Okazuje się, że nie tylko. Postanowiliśmy nie ograniczać się wyłącznie do przychodni, gdzie wykonuje się szczepienia przeciw COVID, ale ruszyć na eksplorację Podlasia.

Pałac Branickich

Pałac Branickich to niewątpliwie miejsce, które warto odwiedzić. Otoczony pięknym barokowym parkiem z licznymi fontannami i klombami kompleks to godna pozazdroszczenia przyszłym lekarzom siedziba Uniwersytetu Medycznego.

Historia Pałacu splata się z historią rodu Branickich. Pierwotnie zamek obronny został w XVII wieku przebudowany na pałac barokowy.

Obecnie w jednym ze skrzydeł znajduje się Muzeum Medycyny i Farmacji.

Palac Branickich w Białymstoku
Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich w Białymstoku

Tykocin – Zamek

Tykocin położony 30 km od Białegostoku znany jest głównie z Zamku królewskiego Zygmunta II Augusta. To właśnie tutaj po raz pierwszy August II wręczył Order Orła Białego – do dziś najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie.

Zamek był wielokrotnie niszczony. Dzięki pracom rekonstrukcyjnym rozpoczętym na przełomie XX i XXI wieku możemy go podziwiać w pełnej okazałości.

Zamek można zwiedzać z przewodnikiem. Wewnątrz znajduje się też restauracja i pokoje gościnne.

Tykocin Rynek

Po wyczerpującym zwiedzaniu komnat zamkowych miło jest odpocząć na Rynku w Tykocinie otoczonym restauracjami (w weekend trudno tutaj o miejsce w porze obiadu) skwerkiem i ławeczkami. Spróbować też możemy przepysznych serów korycińskich z Podlaskiej Serowarni.

Na środku Rynku wznosi się dwumetrowy pomnik Stefana Czarnieckiego, a na jednym z krańców zabytkowy Kościół p.w. Trójcy Świętej.

Tykocin Zamek

Kiermusy – Ostoja Żubra

Kiermusy – ciekawe, nietuzinkowe miejsce na mapie Podlasia. Położona rzut kamieniem od Tykocina (5 km) Ostoja Żubra to nie tylko przestrzeń do życia jednego z będących na wyginięciu gatunków ale także rozległy kompleks z restauracją Karczma Rzym, domkami noclegowymi czy aleją dębów zasadzonych przez sławne osoby.


Pętowo – Europejska Wioska Bociana

Pomiędzy Kiermusami a Tykocinem natknęliśmy się na ciekawe miejsce szczególnie dla obserwatorów ptaków i przyrody. Na terenie znajduje się kilkanaście gniazd bocianich oraz wieża obserwacyjna.


Waniewo – Kładka nad Narwią

Kładka nad rozlewiskami Narwi Śliwno – Waniewo to drewniany pomost nad Narwią. Żeby przeprawić się na drugi brzeg sami musimy sterować linami zawieszonymi wzdłuż pomostu – ciekawy pomysł i frajda. Pomiędzy ruchomymi pomostami wije się kilkukilometrowa drewniana droga zawieszona nad bagnami, otoczona pięknymi krajobrazami. Z wież widokowych na trasie możemy obserwować wiele gatunków ptaków.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *