W Krakowie jesteśmy zimą więc spacerki ograniczmy do minimum, pozostawiając niedbałe szwendanie się na inny czas. Poszukujemy miejsc jeszcze nie odkrytych, przynajmniej przez nas. Kilka się znalazło.
Rynek i okolice
Rynek w Krakowie wygląda niezmiennie niezależnie od pory roku ale jest to miejsce obowiązkowe, a poza tym parę kroków od naszego lokum.
Przykuwają uwagę urokliwe białe dorożki, niczym z krainy lodu. Po wysłuchaniu hejnału z Wieży Mariackiej i zakupach w Sukiennicach zaszywamy się w restauracji Virtuoso degustując potrawy nie tylko włoskie, chyba można to nazwać rodzinnym kotletem (sami zobaczcie :-).
Ciekawostka to robot poruszający się ulicami Krakowa. Dowozi jedzenie tam gdzie trudno jest dojechać dostawcom ze względu na zakaz ruchu. Nazywany jest kurierem XXI wieku.
Muzeum Iluzji
W chłodne, deszczowe dni dobrze jest przenieść się w świat iluzji. W Muzeum Iluzji Krakil fizyka przeplata się ze sztuką. Możemy doświadczyć ciekawych złudzeń optycznych, sprawdzić czy rzeczywiście świat stanął na głowie lub pobawić się światłem i cieniem.
Muzeum mieści się w zabytkowym dworku, należącym niegdyś do rodziny Potockich.
Muzeum Witrażu
W poszukiwaniu „inności” krakowskich dotarliśmy do fascynującego miejsca jakim okazało się Muzeum Witrażu. Mieści się tutaj nie tylko stała wystawa, na której zobaczymy dzieła wykonane według projektów artystów Młodej Polski: Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Stefana Matejki i Wojciecha Jastrzębowskiego.
Najciekawiej jest samemu uczestniczyć w warsztatach i dotknąć kolorowych szkiełek, które przekształcą się w niepowtarzalną kompozycję. Zwiedzanie warsztatu odbywa się z przewodnikiem, obserwujemy kolejne etapy pracy: cięcie szkła, lutowanie, oprawianie.
Na koniec w sklepiku możemy nabyć powstałe tam wyroby.
Kawiarnia Harrego Pottera
Idąc tropem przygody, po iluzji czas na magię. W piwnicznych wnętrzach nie mogliśmy nie skosztować tajemnych naparów czy czarodziejskich wypieków (polecamy kakao z piankami). Kawiarnia „Dziórawy Kocioł” mieszcząca się przy ul. Grodzkiej 50 przenosi nas w niepewny klimat, gdzie przy przytłumionym świetle trzeba bacznie rozglądać się czy aby włochaci mieszkańcy nie schodzą ze ścian.
Wawel
Nie ma Krakowa bez Wawelu i smoka ziejącego ogniem. Jeśli go nie zwiedzamy to na pewno warto przespacerować się brzegiem Wisły podziwiając wznoszący się na wysokości 228 m n.p.m. symbol Krakowa.
W skarbcu Koronnym i Zbrojowni znajduje się jeden z najcenniejszych mieczy, miecz koronacyjny tzw. Szczerbiec.
W siedzibie królów nie mogło zabraknąć arrasów. Arrasy Zygmunta Augusta zachowały się jako jedne z niewielu przedmiotów uratowanych przed rozgrabieniem czy zniszczeniem.
Najsłynniejszą ozdobą Zamku Wawelskiego są tzw. głowy wawelskie. Kolekcja głów przedstawia realistyczne rzeźby, każda o innej mimice i rysach twarzy. Historycy podejrzewają, iż są odzwierciedleniem rzeczywistych postaci, co ciekawe różnych stanów i płci, które ich twórca musiał widzieć na dworze królewskim.
Muzeum Książąt Czartoryskich
Odwiedziliśmy to muzeum z jednego powodu. Najcenniejszym eksponatem tego muzeum jest bez wątpienia Dama z Łasiczką (Dama z Gronostajem) Leonardo Da Vinci. Wartość rynkowa tego dzieła szacowana jest obecnie na ok. miliard złotych.
W kolekcji muzeum znajduje się też jeden z obrazów Rembrandta „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”. Możemy też podziwiać elementy sztuki orientalnej, w tym niesamowitą rzeźbę chińskiego smoka.
W muzeum mieszczącym się niedaleko Barbakanu, przy ulicy Pijarskiej 15 zgromadzono ponad 300 tys. eksponatów, zebranych głównie prze Izabelę Czartoryską.
Kazimierz
Kazimierz – dzielnica Krakowa, niegdyś stanowiąca odrębne miasto. W XV wieku król Jan Olbracht przesiedlił tutaj Żydów na skutek wielu konfliktów i nietolerancji.
Wśród zabytków kultury Żydowskiej znajdziemy na Kazimierzu Kirkut Remu, jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich czy Wielka Mykwa (łaźnia rytualna) przy ulicy Szerokiej 6. Przy tej samej ulicy mieści się jedna z najstarszych Synagog w Polsce, pochodząca z ok. 1400 roku.
Centralną częścią Kazimierza jest Plac Wolnica z Ratuszem kazimierskiem, w którym obecnie mieści się Muzeum Etnograficzne (kiedyś ratusz i siedziba władz Kazimierza).
Muzeum Figur Woskowych
Polonia Wax Museum istniejące od 2016 roku mieści się blisko Rynku. Zobaczymy tutaj postacie ze świata filmu, polityków, sportowców, duchownych czy aktorów.
Na ile wiernie odtworzone – oceńcie sami.