Toruń

Toruń – weekend maj 2023

Objeździliśmy wiele polskich miast ale wygląda na to, że nigdy jeszcze nie dotarliśmy do Torunia. Długi majowy weekend wydał się idealny aby to nadrobić.

Ulokowani w samym centrum Starówki w zasadzie mogliśmy podziwiać to co najważniejsze prosto z okna. Nad Starym Miastem górują Ratusz i Katedra i to wokół nich koncentruje się cały turystyczny zgiełk.


Ratusz

Do wnętrz Ratusza Staromiejskiego zajrzeliśmy z jednego powodu. Mieści się tutaj Muzeum Okręgowe mogące poszczycić się niezwykłymi eksponatami.

Na parterze, W Galerii Sztuki Gotyckiej, wydawać się mogło, iż przemkniemy się tylko po to aby dostać się na górne piętra, urzekły nas przepiękne witraże, a także inne zabytki sztuki sakralnej. Najcenniejsze z nich pochodzą z XIV wieku.

I i II piętro to prawdziwe perełki malarstwa polskiego, znajdują się tutaj dzieła Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego i wielu innych.


Mieliśmy szczęście że akurat w tym czasie dostępna była także wystawa z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika pt.: Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus Mikołaja Kopernika. Mogliśmy zobaczyć pierwsze wydanie „De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach sfer niebieskich).


Spichlerze Toruńskie

Wędrując uliczkami Torunia napotykamy na szczególne i charakterystyczne dla tego miejsca budowle: spichrze zbożowe. Pochodzą z różnych epok: gotycki, renesansowy, barokowy. W niektórych z nich mieszczą się obecnie hotele.


Teatr Toruński

Teatr im. Wilama Horzycy mieszczący się przy Placu Teatralnym odbiega nieco swoim wyglądem od typowych czerwonych kamieniczek Torunia, nie mniej jednak jego kopuła przyciąga uwagę. Budynek został zaprojektowany w stylu secesyjnym w 1904 r., dla niemieckiego zespołu teatralnego, przez sławną wiedeńską firmę architektów.


Planetarium

W miejscu urodzenia Kopernika nie mogło zabraknąć urządzeń do obserwacji nieba. Planetarium przy ul. Franciszkańskiej 15 jest oblegane praktycznie przez cały czas. Początkowo z 70 rzutników slajdów, łączonych w panoramę zgromadzona publiczność miała możliwość obserwacji obiektów astronomicznych. W 1997 r. powstał pierwszy w Polsce system „all-sky”, pozwalający na pokrycie obrazem slajdów całej kopuły planetarium, a w 2014 roku uruchomiono cyfrowy system projekcji typu fulldome. Jest to możliwe dzięki nowoczesnemu projektorowi gwiazd SKYMASTER ZKP4 LED.


Katedra Janów

Toruńska Katedra, tzw. Świętojańska, jest jednym z największych kościołów w Polsce. Odbywały się w niej nabożeństwa z udziałem królów polskich. Od XVI wielu kiedy Toruń stał się miastem protestanckim, katedra była użytkowana naprzemiennie przez protestantów i katolików. Od 1596 roku opiekę nad kościołem przejęli Jezuici.


Sanktuarium

Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II zlokalizowane na toruńskich przedmieściach to imponujących rozmiarów, okazała budowla, zwieńczona kopułą ważącą 320 ton. Kościół znajduje się na piętrze, gdzie można wjechać windą. Największe wrażenie robi widok z drugiego piętra, skąd możemy podziwiać całość, w tym ołtarz, który jest wierną repliką prywatnej kaplicy Jana Pawła II w Watykanie. Jest też figura Jana Pawła II w skali 1:1.


Kamieniczki Torunia

Warto powłóczyć się bez celu po Toruńskiej Starówce, wpisanej na Listę Kulturowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy tam mnóstwo pięknie odrestaurowanych, mieszczańskich kamienic.


Dom Kopernika

W jednej z kamienic znajduje się Dom Kopernika, czyli interaktywne muzeum, w którym prześledzić możemy historię życia astronoma i jego rodziny. Prezentowane są także wnętrza typowego mieszczańskiego domu, z podziałem na jego funkcje i użytkowane przedmioty.


Panorama Torunia

Spójrzmy prze chwilę na Toruń z innej perspektywy. Półgodzinny spacerek na drugą stronę Wisły opłacił się. Z Kępy Bazarowej, gdzie znajduje się Punkt Widokowy, (dostaniemy się tam Mostem Józefa Piłsudskiego), roztacza się spektakularny widok na całe toruńskie prawobrzeże. Wieczorem pięknie rozświetlone.


Pamiątką z Torunia nie może być nic innego niż piernik. Możemy go sobie sami wyprodukować z Muzeum Piernika lub kupić w jednym z małych sklepików, gdzie wytwarzane są na miejscu. Polecamy szczególnie te łagodne pierniczki korzenne. Ale pierniki to nie wszystko, w Toruniu wszystko jest piernikowe: mydło, herbata, kawa a nawet piwo 🙂


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *