Rzym – 2014

Rzym, miasto na siedmiu wzgórzach, kojarzy nam się z romantycznym miastem, wspominamy „Rzymskie wakacje” czy „Zakochani w Rzymie” Woodyego Allena. Jesteśmy w Rzymie w październiku ale pogoda jest lipcowa – jak to na południu, więc prawie wakacje. Przed wyjazdem do Rzymu warto wcześniej, jeśli nie jest to zupełnie spontaniczny wypad, dokonać analizy tego co chciałoby się zobaczyć. Rzym ma nieskończone możliwości, podczas tygodniowego pobytu odkryliśmy zaledwie jego cząstkę. Dopiero opisując naszą wyprawę na blogu zdaliśmy sobie sprawę ile jeszcze nam umknęło – alb raczej co zostało do zwiedzania gdy tu wrócimy.

Plac Św. Piotra

Bazylika Św. Piotra na placu tegoż imienia to z pewnością number one w Rzymie, a właściwie w Watykanie. Pierwotna bazylika z 324 roku, powstała nad grobem św. Piotra, ufundowana przez cesarza Konstantyna Wielkiego została zastąpiona nową, której budowa rozpoczęła się w XV wieku i była kontynuowana przez Rafaela w XVI wieku. W połowie XVI wieku nadzór nad projektem przejmuje Michał Anioł Buonarotti, zmieniając kształt budowli. Na tym nie koniec, po śmierci Michała Anioła, kolejni architekci prowadzą prace, ostatecznie kończąc je w XVII wieku.

Bazylika jest ogromna, nie będziemy przytaczać ilości ołtarzy, kaplic, balkonów, filarów, posągów – już od wejścia trzeba wysoko zadzierać głowę przechodząc pod olbrzymimi kolumnami. Jeśli chcecie poznać genezę bazyliki najlepiej zwiedzić ją z przewodnikiem i trzeba na to poświęcić kilka godzin, obejrzenie jedynie samych 7-o metrowych, dwuskrzydłowych drzwi (tych głównych jest 5), pokrytych płaskorzeźbami, to już cała opowieść.

Po prawej stronie bazyliki w ołtarzu Kaplicy św. Sebastiana pochowany jest papież św. Jan Paweł II.


Muzeum Watykańskie

Skarby w Muzeum Watykańskim są dobrze ukryte, trzeba się trochę natrudzić aby odkryć to co chcieliśmy zobaczyć. Jest podzielone na kilka sekcji. Jest pinakoteka z galerią obrazów, są pomieszczenia ze sztuką egipską, a także pokoje, tzw. Stanze np. Rafaela. I oczywiście to miejsce gdzie ustawia się codziennie długa kolejka przed wejściem: Kaplica Sykstyńska, w której nie można robić zdjęć.

Ogromne wrażenie robią też sufity, począwszy od tego najważniejszego w Kaplicy Sykstyńskiej namalowanego przez Michała Anioła, poprzez wszystkie w kolejno przemierzanych korytarzach i salach. Ciekawostką są też schody na klatce schodowej, tzw. schody spiralne. Charakterystyczna jest ogromna kilkumetrowa rzeźba z brązu, szyszka pinii, pochodząca z II wieku, od której nazwano dziedziniec -” Dziedzińcem Szyszki”.


Maszyna do pisania

Na Placu Weneckim podziwiamy Pomnik Wiktora Emmanuela II zwany Ołtarzem Ojczyzny (Altare Della Patria) lub potocznie „maszyną do pisania”. Budowla powstała na cześć króla Wiktora Emmanuela, w kolejnych latach w jej centralnej części utworzono Grób Nieznanego Żołnierza. Jest to symboliczne miejsce poświęcone żołnierzom z I wojny światowej. Okazała budowla wzniesiona z marmuru zwieńczona jest z obydwu stron kwadrygami. Położona blisko Forum Romanum i Koloseum, warto więc połączyć jej zwiedzanie podążając wzdłuż Palatynu.


Zamek Św. Anioła

Zamek Św. Anioła (Castel Sant’Angelo) ze 139 roku, położony nad brzegiem Tybru w pobliżu Watykanu. Został wzniesiony jako grobowiec cesarza Rzymu Hadriana, który zaprojektował dla siebie mauzoleum. Docieramy tam pięknym mostem (most Św. Anioła) nad Tybrem zdobionego wspaniałymi posągami. Zamek o nietypowej cylindrycznej konstrukcji o średnicy ponad 60 m. pięknie rozświetlony wieczorem.


Colloseum i Palatyn

Koloseum czyli Amfiteatr Flawiuszy to bezsprzeczny symbol Rzymu. Jego nazwa pochodzi od ogromnego, ok. 40 metrowego posągu Nerona (Kolossos). Odbywały się tutaj walki gladiatorów.

Palatyn (lub Wzgórze Palatyn), jedno z siedmiu, najbardziej zabytkowych, wzgórz Rzymu i miejsce będące zalążkiem „wiecznego miasta”. Wokoło wszędzie napotykamy liczne stanowiska archeologiczne. Zanim się tutaj udamy warto odświeżyć sobie wiedzę historyczną o tym miejscu bowiem wizualnie zobaczymy tylko „kupę kamieni” i dziury w ziemi.

Schodząc z Palatynu znajdziemy się na terenie Forum Romanum (Rynek Rzymski), najstarszego placu w Rzymie. Wśród pozostałości kolumn, najlepiej zachowany jest Łuk Konstantyna Wielkiego.


Palatyn po lewej stronie

Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników

Ciekawa jest historia bazyliki bowiem pierwotnie w tym miejscu mieściły się termy, tzw. Termy Dioklecjana. Ogromne łaźnie, które mogły pomieścić nawet 3 tysiące osób. Twórcą przeobrażenia pogańskich term w świątynię chrześcijańską był Michał Anioł.

Bazylika (Santa Maria degli Angeli e dei Martiri przy Piazza della Repubblica) mieści się w pobliżu Dworca Termini. Ze względu na swój niepozorny wygląd, jest mniej uczęszczana przez turystów. Przed wejściem znajduje się Fontanna Najad z postaciami nimf jezior, jedna z większych fontann rzymskich. Warto przyjrzeć się drzwiom (nazywane „Wrotami Anielskimi”) wykonanym przez polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja (artysta studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie) z 2006 roku.


Piazza del Popolo

Rozległego placu Piazza del Popolo (Plac Ludowy) nie sposób pomylić z innym. Znajdziemy tutaj na dwóch narożnikach dwa niemal identyczne barokowe kościoły. Na szczególną uwagę, poza Santa Maria dei Miracoli oraz Santa Maria in Montesanto zasługuje mniejszy i bardziej niepozorny kościół Santa Maria del Popolo, w którym znajdują się dzieła Caraviagia i Rafaela. Na jego środku wznosi się egipski obelisk Flaminio. Jest to jeden z bardziej okazałych i reprezentacyjnych placów w Rzymie.


Pałac Wenecki

Pałac Wenecki oczywiście położony przy Placu Weneckim, pierwotnie rezydencja papieska, później siedziba faszystowskiego rządu oraz oraz premiera Benito Mussoliniego, mieści dzisiaj Muzeum Narodowe (Museo Nazionale di Palazzo Venezia).


Bazylika na Lateranie

Jedna z czterech bazylik w Rzymie, Bazylika Św. Jana na Lateranie (Arcybazylika), uważna za matkę kościołów w Rzymie, a także za najważniejszą świątynię katolicką. Każdy nowo wybrany papież udaje się tutaj w uroczystej procesji. Pochowanych jest tutaj 23 papieży.

Obok bazyliki znajduje się budynek z tzw. świętymi schodami (Scala Santa), które wybudowano z kamienia przywiezionego z Jerozolimy.


Dziedziniec wewnętrzny Bazyliki na Lateranie

Trybunał

Corte Suprema di Cassazione czyli Sąd Najwyższy mieści się w Pałacu Sprawiedliwości (Palazzo di Giustizia) z XIX wieku. Budynek, jak wszystko w Rzymie, robi wrażenie, jest okazały, ozdobiony wspaniałymi posągami, zwieńczony kwadrygą. Nie mieliśmy okazji zwiedzić go w środku ale sądzimy że jego wnętrze nie ustępuje fasadzie. Zlokalizowany jest w pobliżu rzeki Tyber i mostu Ponte Umberto.


Fontanna di Trevi

Niestety w czasie kiedy byliśmy najbardziej znana fontanna w Rzymie, Fontanna di Trevi była w remoncie i można było jedynie prześlizgnąć się, stojąc w długiej kolejce, obok zabezpieczającej ją zasłony z pleksi.

Fontanna di Trevi, z XVIII w. wykonana z trawertynu, jest nieco ukryta pomiędzy kamieniczkami. Specyfika tej fontanny polega na tym, iż stanowi ona jakby fasadę budynku znajdującego się za nią. W centralnym punkcie Okeanos – bóg wody z mitologii greckiej, wyłania się z rydwanu zaprzęgniętego w konie morskie.

Nieopodal przy Piazza Barberini natknęliśmy się na nieco mniej okazałą ale piękną fontannę Trytona. Jej twórca Bernini jest autorem, poza Fontanną di Trevi, wielu barokowych fontann jakie znajdziecie w Rzymie, warto podążyć tym tropem. Ma w sobie wiele ekspresji, zbudowana z trawertynu (jak większość starożytnych budowli w Rzymie) przedstawia Trytona wyłaniającego się z muszli podtrzymywanej przez delfiny.


Schody Hiszpańskie

Co z tymi schodami, dlaczego hiszpańskie ? Schody Hiszpańskie wiodą z Placu Hiszpańskiego do kościoła Św. Trójcy znajdującego się na górze. Mamy pecha bo tutaj również prowadzone były prace renowacyjne. Patrząc w dół ze szczytu schodów widzimy butiki znanych marek: Prada, Valentino, Gucci. Nazwa placu i schodów nawiązuje do ambasady hiszpańskiej mieszczącej się w pobliżu. Schody z trawertynu, z ok. 140 stopniami są miejscem pokazów mody, zazwyczaj bardzo oblegane przez turystów.


Rzymskie ogrody

Po wspięciu się na Schody Hiszpańskie idziemy dalej, pomimo że to październik, temperatury w Rzymie jak w środku lata, dotarliśmy więc na jedno ze wzgórz gdzie mieszczą się Ogrody Borghese. Jest to park miejski z XVII wieku powstały na terenie wcześniejszych winnic. Wycieczkę możemy kontynuować wycieczkowym pojazdem, który obwozi nas po całym parku. W villii Borghese znajdziemy galerię obrazów. Z góry, z jednego z punktów widokowych, roztacza się wspaniały widok na Piazza del Popolo i cały Rzym.


Skuterem po Rzymie

Kończąc naszą wycieczkę po „Wiecznym Mieście”, żegnamy cyprysy i pizze ale to nie wszystko. Nie mogliśmy oprzeć się pokusie aby nie przemierzyć trasy rzymskich atrakcji na popularnym w tym mieście jednośladzie. W Rzymie wypożyczenie skutera jest bardzo łatwe. Aczkolwiek niezupełnie wprawieni szybko przemieściliśmy się na przedmieścia, na szczęście rzymscy kierowcy są wyrozumiali dla motocyklistów.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *