Radziejowice Pałac

Radziejowice – 2021

Radziejowice to niewielka miejscowość w południowo-zachodniej części Mazowsza, otoczona malowniczymi terenami dawnej Puszczy Jaktorowskiej.

Historia Pałacu w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach wzniesiono w XV wieku. Był siedzibą rodu Radziejowskich, Ossolińskich i Krasińskich. Najsławniejszym z rodu był Stanisław Radziejowski, senator i zaufany króla. Miał rozległy majątek, oprócz Radziejowic należały do niego także Kampinos, Bolimów, Wilkowo i Mszczonów. Jego pierwsza żona była blisko spokrewniona z Janem III Sobieskim.

Park w Radziejowicach

W okresie renesansu park w Radziejowicach zagospodarowany był w stylu włoskim, klasycznym dla tego okresu. Charakteryzował się on geometryzacją przestrzeni w formie osiowych układów kwaterowych, symetrią, strzyżonymi formami roślin i dążeniem do podporządkowania sobie natury. W XIX wieku, podczas wielkiej modernizacji majątku przez Józefa i Emilię Krasińskich park został gruntownie przekształcony.

Znani w Radziejowicach

Ambicją Krasińskich było stworzenie w Radziejowicach intelektualnego i kulturalnego salonu Warszawy. Stałymi bywalcami byli m.in.: Narcyza Żmichowska, Wiktor Gomulicki, Wojciech i Juliusz Kossakowie, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz, Henryk Sienkiewicz, Józef Chełmoński.

Współcześnie

W 1928 roku w radziejowickim majątku kręcono pierwszą filmową adaptację „Pana Tadeusza”. Podczas II wojny światowej w Pałacu mieścił się szpital dla żołnierzy niemieckich. Od 1965 roku Pałac w Radziejowicach funkcjonuje jako Dom Pracy Twórczej.

Jak dojechać do Pałacu

Obecnie w Pałacu znajduje się największa w Polsce, stała ekspozycja prac Józefa Chełmońskiego. Odległość z Warszawy do Radziejowic wynosi 40 km.

Piękne miejsce na sobotni spacer i bliższe poznanie historii Pałacu w Radziejowicach.

Na przełomie XVIII i XIX wieku cały majątek został gruntownie zmodernizowany. Zatrudniono architekta Stanisława Augusta, Jakuba Kubickiego, który nadał Pałacowi klasycystyczny wygląd.

Nieopodal znajduje się piękny dworek modrzewiowy związany z rodziną Ossolińskich, nazywany „Ossolineum”.

Lokalizacja

Link do mapki:

https://www.google.com/maps/place/96-325+Radziejowice/@52.004288,20.5209706,13z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x4719414beec13479:0x4b6500fcee411c3b!8m2!3d52.0042409!4d20.5559904

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *