Coimbra

Coimbra – miasto położone w środkowej Portugalii, leżące nad rzeką Mondego, która malowniczo wije się wokół wzgórza, na którym wznosi się miasteczko. Coimbra to miasto studenckie i siedziba najważniejszego portugalskiego uniwersytetu. W Coimbrze, dawnej stolicy Portugalii, pieczołowicie kultywuje się akademickie zwyczaje.

Universidade de Coimbra jest najstarszym uniwersytetem w Portugalii, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To tutaj odbywa się słynny studencki festiwal Queima das Fitas. Centralne miejsce uniwersytetu wyznacza pomnik króla Dionizego I wzniesiony na placu Largo Dom Dinis.


Schodząc ze wzgórza krętymi uliczkami mijamy Se Velha de Coimbra (Stara Katedra w Coimbrze) z 1139 roku. Wybudowana ze złotego piaskowca zachowała się w prawie nienaruszonym stanie. Jej surowe wnętrza są ozdobione elementami z różnych epok. Jest pamiątką tryumfu nad Maurami w 1064 roku.


Nieopodal znajduje się także Nowa Katedra (Se Nova) ale nie taka zupełnie nowa – ponieważ ma prawie 500 lat. Początkowo była to świątynia jezuicka, ale po tym jak w 1759 roku jezuici zostali wypędzeni z Portugalii, zyskała miano nowej katedry.


Po przemierzeniu mostu Św. Klary docieramy do powstałego w 1286 roku Klasztoru Świętej Klary (Convento de Santa Clara-a-Velha) zlokalizowanego po drugiej stronie rzeki. W klasztorze przebywała do roku 2005 Siostra Łucja, jedna z trojga dzieci, którym objawiła się w Matka Boska. Dla upamiętnienia tego wydarzenia wybudowano kaplicę w Fatimie, a później bazylikę Basílica de Nossa Senhora do Rosário – znane miejsce pielgrzymek.


Najbardziej ruchliwy Plac w Coimbrze to Praca do Comercio. Jednak poza centrum handlowym znaleźć tutaj możemy także atrakcje turystyczne. Na jednym z rogów stoi kościół Sao Tiago, konsekrowany w XII wieku. Jego wnętrze jest niezwykle bogato zdobione złotem.

Podążając deptakiem Coimbry Rua Ferreira Borges docieramy do Kościoła Świętego Krzyża (Igreja de Santa Cruz). Tutaj zostali pochowani pierwsi królowie Portugalii.


Largo da Portagem – jeden z okazalszych skwerów Coimbry, położony jest na przeciwko mostu Santa Clara. W jego centrum znajduje się posąg Joaquima Antonio de Aguiar (XVIII wieczny polityk) człowiek odpowiedzialny za podpisanie dekretu rozwiązującego wszystkie klasztory i zakony w Portugalii. Na placu widzimy także wiele eleganckich budynków, m.in. siedziba Banco de Portugal.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *