Braga

Braga to miasto baroku, położone na Północy Portugalii, którego ślady znajdziemy na każdym kroku, ale nich Was to nie zmyli, bo jest to jednocześnie jeden z nowocześniejszych ośrodków uniwersyteckich.

Braga wita nas Łukiem Nowej Bramy (Arco da Porta Nova) – uważanym za symbol miasta, który został wzniesiony w 1758 roku. Na jego szczycie znajduje się herb miasta. Tuż za nim możemy podziwiać uroki Starówki.


Katedra Najświętszej Marii Panny (Se Catedral) wzniesiona w 1070 roku jest najstarszym obiektem sakralnym w Portugalii. Tuż obok niej znajduje się Pałac Biskupi z pomnikiem arcybiskupów z ich wizerunkami, a w części centralnej z 6-o metrowym krzyżem biskupim.


Sanktuarium Bom Jesus do Monte (Dobry Jezus z Góry) położone jest na szczycie wzgórza, w miejscowości Tenoes oddalonym o 20 km od Bragi. Wiodą do niego barokowe schody z 500 stopniami. Dla mniej wytrwałych do wyboru jest kolejka, która dowiezie nas na górę (Elevador do Bom Jesus) – pielgrzymi często pokonują te schody na kolanach.


Praca da Republica – to największy plac w Bradze. Znajdują się tutaj liczne kawiarnie (Cafe Vianna, Cafe Astoria) i jest to miejsce spotkań zarówno mieszkańców, jak i turystów przy słynnej fontannie z delfinami. Możemy odpocząć przy kawie lub kosztując miejscowych pieczonych, słodkich kasztanów.


Kościół Wszystkich Ludzi (Igreja do Populo) z XVI wieku w swoim wnętrzu kryje ściany pokryte azulejos. Obok znajduje się dom zakonny o tej samej nazwie. Na placu przed kościołem wznosi się pomnik Manuela Olveira Gomesa da Costy – portugalskiego polityka, generała i premiera.


Na Placu Biscainhos znajduje się Muzeum o tej samej nazwie (Biscainhos Museum) zlokalizowane w XVIII wiecznym pałacu, w którym prezentowane są eksponaty z codziennego życia ich mieszkańców.


Uniwersytet w Bradze (Universidade do Minho na Largo do Paco w Bradze) – w centrum mieści się dziekanat (Reitoria), natomiast nowoczesny kampus położony jest w odległości 10 minut jazdy samochodem. Założony w 1973 roku, zlokalizowany w regionie Minho.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *