Azay Rideau 8

Chenonceau – 2017

Chenonceau to miejscowość we Francji położona w Dolinie Loary nad rzeką Cher. Ze względu na rozbudowywanie rezydencji przez kobiety zamek nazywany jest także Zamkiem Dam.

Historia Zamku

Zamek w Chenonceau to XVI wieczna rezydencja, którą po śmierci pierwszych właścicieli przejął w 1535 roku król Franciszek I, a następnie król Henryk II Walezjusz. Król Henryk podarował posiadłość swojej faworycie Dianie de Poitiers, na polecenie której powstał park oraz most łączący zamek z drugim brzegiem rzeki. Po śmierci Henryka zamek był letnią rezydencja księżnej Katarzyny Medycejskiej. Księżna poleciła wybudować dwupiętrową galerię w stylu włoskim. Zamek nie ma podziemi natomiast w filarach znajduje się kuchnia i pomieszczenia gospodarcze.

Chenonceau współcześnie

Zamek w Chenonceau jest jednym z najbardziej okazałych zabytków francuskiego renesansu. Na zamku Chenanceau toczy się akcja książki Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i Fantomas”. Zamek znajduje się w prywatnych rękach potomków właściciela fabryki czekolady Henriego Meniera od 1913 roku.

Azay Rideau
Chenonceau 11
Chenonceau 10
Chenonceau 12
Chinanceau 30
Chnanceau 31
Azay Rideau 8
Chennceau 34
Chonencoau 30
Chenonceau 21
Chenonceau 2

Mapka

mapka zamki nad loara Chenonceau

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *