Konstancin – miejscowość uzdrowiskowa położona 20 km od Warszawy.
Historia Konstancina
Nazwa Konstancina, założonego w 1897 roku, pochodzi od imienia hrabiny Konstancji z Potulickich Skórzewskiej. Pod koniec XVIII wieku, jeszcze za panowania króla Stanisława, powstał pierwszy zakład papierniczy na terenie Mazowsza i jeden z najstarszych na ziemiach Polskich. Ulokowany został w młynie na rzece Jeziorce, w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się centrum handlowe Stara Papiernia. Okres międzywojenny to czas dalszego rozkwitu i świetności Konstancina, kwitło życie towarzyskie. Przyjeżdżały tu ówczesne sławy, artyści i rekiny finansjery. W willi Świt, w Konstancinie zamieszkał Stefan Żeromski.
Walory uzdrowiskowe Konstancina
Konstancin otoczony lasami posiada walory uzdrowiskowe ze względu na złoża wód leczniczych i charakterystyczny mikroklimat związany z lasami sosnowymi. W uruchomianej 1979 roku tężni solankowej (drewniana budowla pokryta gałązkami tarniny) wykorzystywane są wydobywane na tym terenie ciepłe wody mineralne. W 1965 roku odkryto na głębokości 1750 m źródła solankowe. Powietrze wokół Tężni w wyniku parowania solanki tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu nadmorskiego. Minerały w nim zawarte wpływają korzystnie na górne drogi oddechowe. Działają także stymulująco na pracę układu odpornościowego. Szczególnie istotne są pierwiastki jod, brom, wapń oraz magnez. Znajduje się tu wiele sanatoriów i obiektów uzdrowiskowych.
Centra medyczne w Konstancinie
Wśród wielu ośrodków medycznych w Konstancinie znajduje się znane Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER wraz ze szpitalem specjalistycznym, Uzdrowisko Konstancin Zdrój ze szpitalem rehabilitacji neurologicznej, a także Centrum Kompleksowej Rehabilitacji z Oddziałem Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa.
Lokalizacja
Link do mapki: