Będąc w Jabłonnej, położonej zaledwie 20 km od Warszawy, od razu skierowaliśmy swoje kroki w stronę Pałacu.
Historia Pałacu w Jabłonnej
Zespół Pałacowy w Jabłonnej składa się z trzech budynków – jednego, położonego centralnie, pałacyku oraz dwóch, po jego obu stronach, dwupiętrowych pawilonów. Pawilon znajdujący się po lewej stronie, nazywany Królewskim, służył jako mieszkanie Stanisławowi Augustowi, natomiast prawy przeznaczony był dla gości. Historia Pałacu sięga średniowiecza kiedy to Jabłonna była własnością biskupów płockich, którzy w XV wieku wybudowali letnią rezydencję. W 1773 roku brat króla Stanisława Augusta odkupił Pałac od kapituły płockiej. Pałac otacza piękny park w stylu angielskim zaprojektowany w XVIII wieku.
Losy Pałacu w Jabłonnej
W 1813 roku Jabłonnę otrzymała Teresa Tyszkiewiczowa, siostra księcia Józefa Poniatowskiego, a następnie Anna z Tyszkiewiczów Potocka, która przekształciła posiadłość w ośrodek kultu księcia. W parku wzniesiono ku jego czci Łuk Triumfalny z napisem „Poniatowskiemu”. W rękach rodziny Potockich kompleks pałacowo parkowy pozostawał do roku 1945.
Pałac w Jabłonnej współcześnie
W 1953 roku kompleks pałacowy w Jabłonnej przejęła Polska Akademia Nauk. Obecnie znajduje się tutaj ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy. W jednym z budynków na terenie zespołu parkowo pałacowego mieści się hotel butikowy oferujący 46 miejsc w pokojach 1 i 2 -osobowych.
Lokalizacja
Link do mapki: