Pałac w Wilanowie to obowiązkowa pozycja w katalogu podróży po Warszawie. Został wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery jako podmiejska letnia rezydencja. Wokół barokowego pałacu założono wspaniałe ogrody.
Historia Pałacu w Wilanowie
Zamierzeniem Jana III Sobieskiego była budowa pałacu ze skrzydłami bocznymi, jednak śmierć monarchy przerwała prace. Kontynuowała je Elżbieta Sieniawska, która zakupiła Wilanów od Konstantego Sobieskiego, najmłodszego syna Jana Sobieskiego w 1720 roku. Z jej polecenia wybudowano skrzydła boczne według projektu Giovanniego Spazzia.
Przebudowy Pałacu w Wilanowie
W ostatniej ćwierci XVIII wieku z polecenia Izabeli Lubomirskiej Szymon Bogumił Zug zaprojektował wokół dziedzińca trzy budynki – wolnostojące Kordegardę i Kuchnię oraz przylegającą do pałacu Łazienkę. Wszystkie one prezentują już styl wczesnego klasycyzmu zarówno w uproszczeniu bryły, jak i w dekoracji architektonicznej.
Pałac w Wilanowie współcześnie
W połowie XIX wieku przebudowano w stylu neorenesansowym północną elewację północnego skrzydła, wzbogacając ją o dekorację prezentującą wszystkich właścicieli Wilanowa, o których przypominają ich medalionowe portrety i herby rodowe. Na początku XX wieku dobudowano piętro do istniejącego budynku Łazienki.
Zwiedzanie Pałacu w Wilanowie
Kompleks pałacowo ogrodowy w Wilanowie to niepowtarzalne miejsce na spędzenie czasu i spacer w fantastycznej scenerii o każdej porze roku. Wnętrza Pałacu od 15 marca 2021 r. są niedostępne do zwiedzania z powodu koronawirusa.
Więcej informacji znajdziesz na stronie:
Lokalizacja
Link do mapki: