Nieborów – 2022

Nieborów to wieś położona w województwie łódzkim, około 80 km od Warszawy.

Barokowy XVII-o wieczny pałac w Nieborowie, letnia rezydencja kardynała Michała Stefana Radziejowskiego, zachował się do dziś w prawie niezmienionej postaci. W kolejnych latach rezydencja należała do rodziny Ogińskich, Lubomirskich i Radziwiłłów. Obecnie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

W holu na piętrze zobaczymy ściany wyłożone kolorowymi holenderskimi kaflami ceramicznymi pochodzącymi z Delft. Największą ozdobą komnaty czerwonej jest zaś okazały obraz Anny Orzelskiej z ok. 1730 roku. W bibliotece natomiast możemy podziwiać globusy z XVII wieku, których twórcą jest słynny wenecki kartograf.


W sieni na parterze, wyłożonej ciemną brązową boazerią, zobaczyć możemy głowę starożytnej rzeźby Niobe. Była inspiracją dla Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego do napisania poematu Niobe.


Projektantem pałacu był niderlandczyk Tylman z Gameren. Fasada zachowała typowy barokowy styl z charakterystycznymi wieżami przykrytymi hełmami.


Park

Pałac otacza rozległy park podzielony na ogród tzw. kardynalski i francuski. Całość przedziela wspaniała lipowa aleja. Idąc dalej mijamy kanały i sadzawki a za nimi ogród w stylu angielskim.


Majolika

Ostatni z właścicieli Nieborowa, Hieronim Radziwiłł zarządzał manufakturą majoliki (gliniane formy pokrywane gęstą, nieprzezroczystą emalią cynową zdobioną farbami naszkliwnymi, które po wypaleniu zlewają się w jednolicie gładką powierzchnię). Mieści się ona w osobnym budynku, na prawo od wejścia. Działalność manufaktury prowadzona jest do dzisiaj.


Arkadia

Helena, żona Hieronima Radziwiłła założyła w XVIII wieku ogród w stylu angielskim, który nazwała Arkadią, co oznacza mityczną krainę szczęścia, sielanki i beztroski, a według mitologii greckiej mieli ją zamieszkiwać szczęśliwi pasterze

Symbolem Arkadii jest Akwedukt, zniszczony, obecnie odrestaurowany.

Kolejnymi obiektami są Dom Murgrabiego i Przybytek Arcykapłana. Na uwagę zasługuje charakterystyczny mur z hermami (element dekoracyjny w kształcie czworokątnego słupka zwężającego się ku dołowi, a na szczycie zakończonego popiersiem lub rzeźbą głowy).


W parku znajduje się grobowiec, w którym miała spocząć Helena Radziwiłłowa. Jest to replika, wiernie odtworzona na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych. Widnieje na nim napis po łacinie Et in Arcadia ego oznaczający: Ja w Arkadii byłam.

Grota Sybilli uważana jest za najważniejsze miejsce w ogrodzie. Była pierwszą budowlą jaka powstała w tym miejscu.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *