Chartres 3

Chartres – 2017

Chartres to miejscowość we Francji, nie będąca bezpośrednio związana z zamkami nad Loarą ale ze względu na swoje położenie nad rzeką Eure w odległości ok. 90 km od Paryża stanowiła miejsce przystankowe przed dalszą podróżą. Sprawdźcie w sekcji Recenzje gdzie polecamy nocleg w Chartres.

Historia katedry

Katedra Notre Dame de Chartres jest średniowieczną gotycką budowlą, w której w 1594 roku odbyła się koronacja Henryka IV na króla Francji. Był to jedyny taki przypadek ponieważ pozostali monarchowie koronowani byli w katedrze w Reims. Katedra została częściowo zniszczona podczas rewolucji francuskiej, przetrwała jednak prawie nienaruszona obydwie wojny. Na uwagę zasługuje XIII wieczna posadzka w kształcie labiryntu, ułożona z 11 okręgów. Trasa labiryntu licząca 262 m symbolizuje drogę krzyżową.

Katedra współcześnie

Katedra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1979. W okresie od kwietnia do października odbywa się Chartres en Lumiere. W tym czasie po zapadnięciu zmroku na fasadzie katedry odbywa się pokaz światła.

Chartres 4
Chartres 5
Chartres 6
Chartres 7
Chartres 8
Chartres 24
Chartres 22
Chartres 26
Gotycki kościół św. Aignana z XVI-XVII wieku. W czasie rewolucji francuskiej zaadaptowany na szpital wojskowy. Później pełnił rolę więzienia i magazynu. Funkcje sakralne zostały przywrócone w 1822 roku.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *